KİMLER ALABİLİR, KİMLER ALMAK ZORUNDA?

 • Öncelikle belirtmek gerekir ki beyana tabi olanlar dışında perakende satış yapan tüm mükellefler 2017 sonunda yeni nesil yazarkasa POS’a geçmiş olmak zorunda. Bu mükellefler bu tarihten sonra mevcut yazarkasalarını ve EFT/POS cihazlarını kullanırlarsa kestikleri her fiş için ayrı cezaya muhatap olacaklar.
 • Yine ikinci öncelikle belirtmek gerekir ki  ‘Maliye’den Yazarkasa izin yazısı alan yani 3100 sayılı yasaya tabi olan ve dolayısıyla perakende satış fişi kesen tüm vergi mükellefleri  isterse zorunluluk tarihini beklemeden yeni nesil OKC alıp kullanmaya başlayabilirler.. Kimse neden erken aldın diye bir soru sormuyor 🙂
 •  Tüm mükellefler Yeni Nesil OKC yi hem sabit hem de Mobil olarak kullanabilirler.

KİMLER ALMAK ZORUNDA?

 • Toptan ticaret yapan ve tahsilatında MOBİL EFT/POS kullanan ancak ticari hayatının herhangi bir döneminde 3100 sayılı yasaya tabi yani perakende satış yapmış ya da yapmakta olan mükellefler de bu cihazı kullanmak zorunda.
 •  1 Ocak 2014 tarihinden itibaren herhangi bir tarihte mali hafızası dolan mükellefler de sabit yazar kasalarını zorunlu olarak Yeni Nesil ile değiştirecekler sınıfına giriyor. 2017 sonunda artık mali hafızasını doldurmasına bakılmaksızın yeni cihaz kullanımı zorunlu.
 • Bunların dışında, Gelir İdaresi Başkanlığı 2017 Sonuna kadar Yeni Nesil OKC alacak grupları ‘kademe kademe’ açıkladı. Açıklanan ilk iki basamak Yeni Nesil Yazarkasa POS’a geçti. Şimdi 2017 sonuna kadar tüm ticaret erbabı Yeni Nesil OKC’ye geçmiş durumda olacak.
  Bu sıralamaya göre:
  Gelir idaresi Başkanlığı tarafından Yeni Nesil Yazarkasa zorunluluğu için kademeler  2014 yılı satışları/brüt iş hasılatı’na göre belirlendi. Bune göre:
 • 2014 Yıyı Resmi Cirosu: (beyan ettiği ciro) 1 milyon liranın üzerinde olanlar
  01.04.2016 tarihinde yeni nesil kullanmaya başladı.
 • 500 bin-1 milyon lira arasında olanlar 01.07.2016 tarihinde kullanmaya başladı.
 • 150-500 bin lira arasında olanlar için zorunluluk 01.10.2016 tarihinde,
 • 150 bin liranın altında olanlar (yani geri kalan işletmeler)  için 01.01.2018 tarihinde başlıyor.
  AYRICA BANKALAR MÜKELLEFLERE VERDİKLERİ BANKA POS CİHAZLARINI YENİLERİ İLE DEĞİŞTİRMEYE BAŞLADI. ÇÜNKÜ 1.1.2018 TARİHİNDEN İTİBAREN ESKİ YAZARKASALAR YANINDA ‘BANKA POS CİHAZLARININ KULLANIMI DA CEZALI İŞLEMLER SINIFINDA OLACAK.

  ÖNEMLİ!:
   Daha önceki tecrübelerimiz gösterdi ki; cezaya girmemek için 2017 sonunda yeni nesil yazarkasa POS cihazını satın almış olmak yetmiyor! Kurulumu yapılmış ve 1 No’lu açılış fişinin bu tarihte kesilmiş olması ve maliyeye ibrazı  gerekiyor. (bu durumu pek çok kişi bilmiyor..) Son günlerdeki yığılmalar nedeniyle, cihazı zamanında satın almış olsanız bile kurulum işleminiz gecikebilir. Bu nedenle işinizi zorunluluk tarihinizin son gününe bırakmayınız.. Bu durumda sorumluluğun sizde olduğunu unutmayın!.

ON SORUDA YENİ NESİL OKC >>